English Deutsch Facebook

Den Země 2011

Velkou brněnskou oslavu mezinárodního svátku planety Země  v parku pod Špilberkem navštívilo během pátku a soboty park téměř 5000 návštěvníků. Akci s podtitulem Dobrodružství mezi stromy pořádala Lipka a Rezekvítek, na přípravě se však podílely ještě další dvě desítky brněnských organizací. Pro děti i dospělé byly připraveny zábavné hry soutěže, informační stánky i bohatý kulturní doprovodný program. 

Stěžejním tématem akce Den Země pod Špilberkem bylo poznávání lesa jako životního prostředí. Na jednotlivých stanovištích si tak děti i dospělí mohli vyzkoušet rozmanité poznávací aktivity spojené právě s lesem. Připraveno bylo například pozorování půdních živočichů, pokusy osvětlující klimatickou funkci lesa, význam vody v lese - pro les i pro jeho obyvatele, nebo třeba povídání o jedlých plodech. Na akci bylo možné získat také informace o ekologických problémech, koupit si živé stromky k výstavbě nebo přinést a odevzdat drobný elektroodpad k ekologicky šetrné likvidaci. Nechyběly ani ukázky tradičních řemesel, prodej regionálních výrobků a ochutnávky biopotravin nebo produktů fair trade.  

Během sobotního dne probíhal doprovodný program, který zahájil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Mgr.  Ivo Polák s vedoucí Odboru životního prostředí Ing. Annou Hubáčkovou. Na pódiu se následně vystřídala řada divadelních představení pro děti, folklorní vystoupení souboru Brněnský Valášek a koncert souboru Black Uganda Choir. V odpoledních hodinách kulturní program vyvrcholil vystoupením fyzického básníka Petra Váši ze skupiny Ty Syčáci.

 

Akce se konala pod oficiální záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška a finančně ji podpořil Jihomoravský kraj, statutární město Brno a Ministerstvo životního prostředí České republiky. Mediálním partnerem akce bylo Rádio Petrov.

 

Fotky z akce si prohlédněte zde:  http://www.rezekvitek.cz/?idc=186

 

 

Pořadatelé: Rezekvítek a Lipka - školské zařízení pro environmentální vzdělávání

Spolupořadatelé: Nadace Partnerství, NaZemi, SVČ Lužánky, Ekologický právní servis, Brno na kole, Hnutí DUHA, Hnutí Brontosaurus, ZO ČSOP Veronica, NESEHNUTÍ, Děti Země, FSC ČR, SAKO Brno, a.s., Asekol, Veřejná zeleň města Brna, Lesy ČR, Lesy města Brna, a. s., ŠLP Masarykův les Křtiny, ÚHÚL, Tanzer Consulting, Nadace DREAMS AND REALITY, Centrální kompostárna Brno a. s., SITA CZ a. s., Knihkupectví Barvič a Novotný, PERMAKULTURA (CS)
 

 Tisková zpráva ke stažení:Soubory ke stažení:
 • 
tz_den-zeme-2011_pote--f2177.doc  (doc, 435 kB), 22.04.2011, 14:45

 

**