English Deutsch Facebook

Vyrážíme na "túru" se školáky

Školy v Jihomoravském kraji mají novou příležitost, jak učit své žáky o přírodě přímo v přírodě. Rezekvítek v letošním školním roce nabízí nově dva terénní výukové programy Za Naturou na túru, které probíhají v chráněných územích NPR Hádecká planinka a PR Kamenný vrch.

V těchto terénních programech se snažíme využívat netradiční způsoby výuky, které rozšiřují nejenom znalosti dětí, ale zlepšují i jejich schopnost pracovat ve skupině, řešit problémy a hledat odpovědi na to, co se děje v přírodě. Zároveň musí děti ale i bavit.
Každý program má proto svůj příběh a účast na něm bude pro děti jedinečným zážitkem. Na Kamenném vrchu a v okolních lesích si v programu s názvem Kde domov můj na vlastní kůži vyzkoušejí podmínky vyprahlé stepi, neprostupných houštin i chladného kaňonu, a to vše v úseku jen několika kilometrů. Při cestě po národní přírodní rezervaci Hádecká planinka zase proběhnou „Hádky o Hády". Zde žáci řeší spor o využití tohoto cenného území, které obývají vzácní živočichové a rostliny, a zároveň je vhodné pro těžbu kamene a dřeva.

Děti si během programů mohou vyzkoušet například hru na roháče, kdy napodobují životní boj tohoto vzácného brouka, hru na koniklece a duby, při níž pochopí vztahy různých rostlin na stepi nebo aktivitu "schovávaná v křovinách", objasňující jejich význam v krajině. Jinde si zase vyzkouší lesnickou metodu měření objemu dřevní hmoty stromů nebo určování rostlin na stepi jako botanici.

Obě lokality jsou na okraji Brna, dobře dostupné MHD a trvají čtyři hodiny. Jejich téma je vhodné pro žáky středních škol a druhého stupně základních škol. Žáky vždy provází zkušený lektor. Oba programy jsou poskytovány všem školám až do 31. 10. 2011 ZDARMA!

 

Výukové programy jsou součástí celorepublikového projektu Za Naturou na túru, který ukazuje, jak o přírodě učit nápaditě a efektivně. Ideou projektu a jeho 25 terénních ekologických výukových programů je přenést část výuky přírodopisu a ekologie do přírody, kde mohou žáci vidět v souvislostech to, co se za zavřenými dveřmi třídy obtížně vysvětluje.

Všechny tyto programy, zaměřené na rozmanitá témata, mají jedno společné. Vysvětlují, co soustava NATURA 2000 chrání a proč je to chránit potřeba. Celý projekt vede a zastřešuje sdružení Apus.

 

Přehled terénních ekologických výukových programů včetně on-line objednávky naleznou školy na webových stránkách www.zanaturou.cz.

 

Kontakt: Alena Kohoutová, Rezekvítek, tel.: 775 580 205, e-mail: alena.kohoutova@rezekvitek.cz

 

Fotky z vybraných území a programů si můžete prohlédnout zde.

Televizní reportáž z programu: www.b-tv.cz

 

 

Projekt Za Naturou na túru je spolufinancovaný Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky v Operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.


 

 

Zde si můžete stáhnout leták s nabídkou všech terénních výukových programů projektu Za Naturou na túru:


Soubory ke stažení:
 • 
za-naturou-letak-screen--f2204.pdf  (pdf, 521 kB), 03.05.2011, 17:51

Fotogalerie:

 

**