English Deutsch Facebook

Velká kameňáková brigáda a Kosecké 2012

V sobotu 30. června bylo na Kamenném vrchu živo. Poslední červnový víkend se konala Velká kameňáková brigáda a tentokrát měla netradiční průběh. Její součástí bylo totiž taky "Kosecké", akce navazující na lidové tradice.  

 

Kameňákovka, jak se akci zkráceně říká, tak byla zahájena v sobotu již úderem páté hodiny ranní. V tu dobu se začala na Kamenném vrchu scházet skupina lidí na tzv. „Kosecké“, aby v krojích a za zpěvu lidových písní v duchu tradic ručně posekala vymezenou část Kamenného vrchu. O půl hodiny později se takřka třicítka lidí odebrala k místu kosení. Ještě před samotným kosením jsem účastníkům povyprávěl něco málo o významu kosení stepních společenstev a o jedné zajímavosti. Tou je letošní výjimečný stav, kdy narostla velice nízká tráva, kterou moc lidí nepamatuje. Důvodem mohou být dlouhodobá sucha způsobená zimou a jarem bez vydatnějších srážek. Ovšem malá tráva nebyla překážkou a zkušení sekáči pod vedením pana místostarosty Nového Lískovce Privarčáka si bez problémů poradili. Na akci se přišlo podívat i několik zvídavých lidí. Dokonce nechyběly ani děti, kterým očividně brzké ranní vstávání nevadilo a přidaly ruce k dílu při kosení nebo hrabání. O půl osmé se konalo menší občerstvení v podobě tradičních chlebů s tvarohem, koláčků a mléka. Po svačině sekáči pokosili ještě kousek louky, kolemjdoucí pomohli s hrabáním nebo si zkusili kosení ruční kosou a tzv. „Kosecké 2012“, první ročník kosení na Kamenném vrchu byl zdárně ukončen – jak jinak než zpěvem lidových písní. 

 

Po deváté hodině se na brigádě vystřídala další skupina, a sice dobrovolníci z řad Rezekvítku. Sešlo se nás přes dvacet a společnými silami jsme pokosili, shrabali a vyklidili poslední zbytky trávy. S hrabáním nám pomohlo i několik návštěvníků rezervace, kteří jen procházeli kolem. Přibližně po jedné hodině odpoledne jsme byli s prací hotovi a mohli jsme odjet na zasloužený oběd. 

 

V neděli Kameňákovka pokračovala dále. Část dobrovolníků šla kosit a hrabat významný krajinný prvek Tribuna sousedící s rezervací Kamenný vrch. Druhá část dobrovolníků se vydala natírat plot kolem rezervace. V předchozích dvou ročnících Velké kameňákové brigády se k natírání nedostalo, a proto bylo natírání vítanou změnou.

 

Ačkoliv nás stejně jako v sobotu, tak i v neděli sužovalo velké horko, musím říct, že dobrovolníci vykonali opět kus práce – jak při hrabání, tak při natírání, a je potřeba všem moc poděkovat za velký díl odvedené práce.

 

Vilém JurekFotogalerie:

 

**