English Deutsch Facebook

Estate-casa, pavillon, gartenhaus, summer-house, domo aestiva neboli náš altán

V létě začal náš úsek Péče o přírodu pracovat na asi největším stavebním projektu, který kdy patrně vznikl. Výsledkem pak měl být atypický altán osmiúhelníkové půdorysu. Povedlo se?

 

Před samotnou stavbou bylo třeba připravit všechen materiál. Důležitá byla výroba stojek z akátového dřeva. V srpnu jsme se vydali na výběr těch správných kmenů, které jsme převezli do Lamacentra, kde celé dílo vzniklo. Kdo někdy pracoval s akátem, ví něco o jeho houževnatosti. V prvé řadě bylo potřeba osm kmenů nařezat, poté odkornit a dohladka přebrousit.

 

Druhá fáze byla usazení kmenů do předem vykopaných jam. Zde přišel na řadu jeden z mnoha měřičských oříšků. Protože jsou jednotlivé stojky vykloněny směrem ven, bylo nutné přesně spočítat rozdíl základny a horní části. Po důkladném počítání jsme nakonec vše pevně svázali deskami a stojky zabetonovali do vytvořených patek.

 

V třetí fázi jsme si pohrávali se střešní konstrukcí. Tady nám výrazně pomohla parta šikovných dobrovolníků ze společnosti AVG. Po urputném boji s přípravou vazníků se nám povedlo vztyčit základní kříž. Další práce spočívaly v dokončení vazby a přidáním podpůrných prvků. Střecha přeci jen v době sněhové nadílky ponese břímě až několik tun sněhu. Aby měl sníh na čem spočinout, přišla na řadu čtvrtá fáze, a sice pokrývačské práce. Kdo zkrátka neměl co dočinění s připevňováním palubek na našem altánu, jakoby ani nebyl. Považte, že střecha má úctyhodnou plochu 72 metrů čtverečních, palubky jsou oboustranně dvakrát natřeny lazurou. Na střeše se pracovalo za každého počasí, dokonce i ve státní svátek v době, kdy jsme slavili devadesát pět let od založení republiky. Na pomoc přišly dokonce další dvě skupiny zručných dobrovolníků z AVG a společnosti Home Credit.

 

Další fáze jsou ještě před námi a na altánu máme stále co vylepšovat a zkrášlovat. Ačkoliv to byl povšechně nesnadný úkol, máme ho z podstatné části za sebou a jsme rádi, že si můžeme do našeho skromného portfolia zaznamenat další bodík. Jako ukázku naší píle přijměte několik fotografických momentek.Fotogalerie:

 

**