English Deutsch Facebook

V mokrých střevících za střevíčníkem

Ani vytrvalý déšť neodradil v neděli 18. května skupinu deseti nadšenců od exkurze do Bosonožského hájku známého především pro svou výjimečnou květenu.

Rozhodně nelitovali. Zkušený lektor a botanik Pavel Veselý účastníky zaujal natolik, že byli ochotni v jeho stopách zdolávat členitý a kluzký lesní terén po dobu tří hodin na mokro nehledě. Díky tomu se dozvěděli mnohé nejen o místní flóře, ale i o historii území, širších ekologických souvislostech a navrch ještě řadu zajímavostí. Věděli jste například, že kakostu smrdutému se lidově říkávalo „psoser“? Vrcholem odpoledne bylo blízké setkání s mohutnými trsy střevíčníku pantoflíčku – hvězdy mezi místními orchidejemi.

 

Už 1. června se můžete s Rezekvítkem vydat na další exkurzi – Zahrady pod Hájem (nedaleko Velké nad Veličkou), srdečně zveme!


Fotogalerie:
Pavel Veselý a jedna z mála českých nezelených rostlin – hlístník hnízdák. Botanik názorně ukazuje, jak lze pomocí zapalovače přimět tuto hnědou květinu zezelenat.Na palouku s největším výskytem střevíčníku pantoflíčkuStřevíčník pantoflíčekStřevíčník pantoflíčekStřevíčník pantoflíčekStřevíčník pantoflíčekPozůstatek výmladkového hospodaření – mnohokmenné dubyMedovník meduňkolistý – hluchavkovitá rostlina

 

**