English Deutsch Facebook

Kameňáková brigáda & Den v Lesoparku 21. června

  „Pod horú jatelinka, žala ju Katerinka. Žala žala nažala si, prišli na ňu dva juhási,“ neslo se za brzkého sobotního rána lesem na Kamenném vrchu. Podobné tematické písně pěli ku potěše vlastní i jiných krojovaní sekáči, kteří přišli 21. června v rámci tzv. Kameňákové brigády pomoci pokosit koniklecové louky v populární rezervaci.

 

sečení koniklecové louky krojovanými i nekrojovanými

zaměstnanci Rezekvítku s křovinořezy

 fotografie z historie Kameňákové brigády a pohled na oslavu v lesoparku mapa Kamenného vrchu s přáníčkama od dětí

 

 

 

 

 

  Tato každoroční akce se letos dočkala úctyhodného třicátého ročníku. Mezi účastníky, jichž dorazilo vzdor nekřesťanské hodině překvapivé množství, nechyběli ani někteří členové místního zastupitelstva včetně starostky Jany Drápalové. Za doprovodu houslí i basy chopili se zájemci kos a hezky postaru jali se kosit. Na koho kosa nezbyla, hrabal a za tři hodiny byl vymezený úsek hotov. Ještě zbylo dost času na bohatou snídani a přátelský rozhovor se starými i novými známými.
  Od deváté hodiny nastoupily ke slovu křovinořezy v rukou zaměstnanců Rezekvítku; hrábí se pro změnu zhostili dobrovolníci, členové přírodovědného kroužku a několik nadšenců z řad veřejnosti. „Často a ráda sem chodím na procházku, tak jsem chtěla pro tohle místo taky něco udělat,“ vysvětlila svou motivaci jedna z účastnic bydlící poblíž.

  Kolem třetí hodiny byla již díky nezištnému nadšení i mimořádnému nasazení všech přítomných z většiny území nežádoucí tráva odklizena a práci plynule vystřídala zábava. Začala totiž akce Den v Lesoparku, zábavné odpoledne pro děti i dospělé pořádané městskou částí. Na lesních terasách nad ulicí Raisovou rozbilo tábor hned několik organizací věnující se práci s dětmi: O.s. Ratolest, CVČ Lyska, MC Sedmikráska a Rezekvítek nachystali pro děti rozličné aktivity a soutěže, během nichž mohli malí návštěvníci prověřit své schopnosti i bystrost svých smyslů. Na místě vznikl též velký plakát s mapou chráněného území, na nějž mohly děti nalepit své vzkazy „Kameňáku“. Jejich výčet dokázal, že vrch se těší velké popularitě i mezi těmi nejmenšími. Není divu, vždyť si jich tam denně chodí hrát desítky.

  Na počest třicátého výročí kosící brigády připravil Rezekvítek i malou výstavu fotografií z její bohaté historie, která ukázala, že bez pravidelné péče by toto území skutečně bylo dnes k nepoznání.
  Navečer program završil koncert country kapely Benefit, během nějž si děti mohly na velkém ohni opéct vysoutěžené špekáčky, dospělí potěšit žaludek pro změnu pochutinami z přistaveného stánku a všichni společně si užít závěr vydařeného a produktivního dne.Fotogalerie:

 

**