English Deutsch Facebook

Exkurze do Písečníku se vymkla kontrole – ovšem plodně

Vpravdě netradiční byla exkurze Rezekvítku z letošního cyklu Sraz s Duchem místa, která proběhla 7. října. Pan architekt Petr Hurník měl účastníkům představit dělnickou kolonii Písečník a porovnat ji s blízkým sídlištěm Lesná. Věci se však vyvinuly poněkud jiným směrem…

 

Dle předpokladů proběhla pouze „audience“ v EkoCentru Brno, kterou exkurze započala. Ředitel sdružení Zbyněk Zavadil nás vřele přivítal a s nakažlivým nadšením nám popsal, kterak obsadili a oživují jeden z posledních místních dělnických domků, jež se zde ještě zachovaly. Zevrubně představil skromnou stavbu, zahradu i blízké okolí, pobavil ukázkami ze sbírky bizarních archiválií i navnadil k příští návštěvě.

 

Poté se dostal ke slovu bohém Hurník. Tento obyvatel Kamenné kolonie a součást tamní umělecko-intelektuální komunity je odborníkem na dělnické kolonie; panelová sídliště však – jak se přiznal – nesnáší. Proto se rozhodl na Lesnou raději vůbec nechodit a hbitě vytyčil vlastní trasu. Jeho spontánní a bezprostřední výklad mnohé nadchl, jiné zmátl či rozladil, rozhodně však rozvířil emoce. Hurník doslova sypal z rukávu jeden svérázný a provokativní názor za druhým a neváhal o nich živě diskutovat. Díky nové trase se ovšem účastníci dozvěděli o bývalé nouzové kolonii, která dříve s Písečníkem sousedila, nyní je však již k nepoznání proměněna a zapomenuta.

 

Po dvou hodinách smíchu i hádek se Petr Hurník rozloučil a odjel; načež se rozešla i většina účastníků. Několik nadšenců se však přeci ještě vydalo na šeřící se Lesnou, o níž jim poskytl amatérský výklad alespoň vedoucí exkurze Martin Vyhnal. Přes pokročilou hodinu se nakonec i tam rozvinula zajímavá diskuse o urbanismu a ideálu bydlení, která pokračovala při společné cestě šalinou až do centra.

 

Autorkou fotografií je Lucie Nippertová, děkujeme!Fotogalerie:

 

**