English Deutsch Facebook

Znovu do útrob chlouby moravského Manchesteru

Druhá exkurze za průmyslovými památkami Brna se tentokrát obešla bez návštěvy Mosilany. O to více času jsme však věnovali známější Vlněně. Provedl nás již osvědčený tandem správce Šťovíček a architekt Klenovský. Pan Šťovíček opět usypal něco historek ze svého zjevně bezedného rukávu vzpomínek. Tentokrát se účastníci dozvěděli například o legendě, podle níž přišel kdysi do podniku v balíku bavlny z Ameriky i usušený indián.

Martin Klenovský pak neopomněl připojit něco informací k historii i kontextu stavby, včetně výčtu různých záměrů, které vlastníci průběžně s Vlněnou měli. Momentálně hrozí Vlněně zboření a na jejím místě má vyrůst další bezpohlavní komplex kancelářských budov. Jediné, co tento cenný průmyslový areál od demolice zatím uchránilo, je fakt, že developer má už nyní v Brně celou řadu nevyužitých kancelářských prostor. Stavět nové je tedy ekonomický nesmysl a doufejme, že vlastníkovi dojde, že jde o nesmysl celkově.

A jelikož denní světlo již vydrželo déle, kromě populárního výstupu na střechu zbyl čas i na prozkoumání dalších objektů. Návštěvníci byli občas nuceni k adrenalinovým přechodům po prohnilých mostcích mezi budovami, zvědavost jim však nedala a nakonec se všichni odhodlali. Odměnou jim byly nejen interiéry stále oplývající neuchopitelnou krásou, ale i další netradiční výhledy na celý areál.

Fotogalerie:

 

**