English Deutsch Facebook

Kameňáková brigáda 13. června - fotogalerie

Do své druhé třicítky vkročila v sobotu 13. června tradiční Kameňáková brigáda.

 Jejím cílem je posekat a uklidit vzrostlou trávu z co největší části území a dopomoci tak zachování vhodných podmínek pro bohatá bylinná i hmyzí společenstva, především pro ikonický koniklec velkokvětý. Fialové koberce, kterými tato květina každoročně v předjaří pokryje rezervaci, jezdí pravidelně obdivovat stovky lidí. Někteří z nich se v sobotu dostavili vypomoci, čímž byl naplněn další ze záměrů akce – umožnit Brňákům postarat se o své oblíbené místo a prohloubit tak k němu vztah. Již léta ruku k dílu přikládají i zástupci lískovecké radnice.    
 Kosení začalo už za ranního kuropění a neslo se ve folklorním duchu. Kosy a kroje doplnily tradiční lidovky i nějaký ten panáček na uvítanou nově příchozích. Dorazila i redaktorka Českého Rozhlasu Brno, která z akce odvysílala živý. Před obědem první „směna“ vyklidila pole a na její místo za stupňujícího se horka nastoupili hrabáči, tentokrát převážně z řad dlouholetých příznivců Rezekvítku. Před třetí práce skončily a dobrovolníci se před pálícím sluncem skryli do příšeří lesoparku, kde se konalo kulturní odpoledne.
 Na tradičním místě už čekalo obvyklé posezení se stánkem, ohýnkem na opečení špekáčků a zahrála i country kapela Trní. Rezekvítek mezi stromy instaloval malou výstavku o historii Kamenného vrchu a spolu s MČ Nový Lískovec, TOM Horolezčata a oddílem Petanque pro nejmenší přichystal stezku s různými úkoly.

 

Akce je součástí projektu FNNO „Místo, kde žijeme“, č. 77-FN-094.


 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz   a   www.eeagrants.org

 

 Fotogalerie:
Foto: Josef PtáčekFoto: Josef PtáčekFoto: Josef PtáčekFoto: Josef PtáčekFoto: Josef PtáčekFoto: Josef PtáčekFoto: Josef PtáčekFoto: Josef PtáčekFoto: Josef PtáčekFoto: Josef PtáčekFoto: Josef PtáčekFoto: Josef PtáčekFoto: Josef PtáčekFoto: Josef PtáčekFoto: Josef PtáčekFoto: Josef PtáčekFoto: Josef PtáčekFoto: Josef PtáčekFoto: Josef PtáčekFoto: Josef PtáčekFoto: Josef PtáčekFoto: Josef Ptáček

 

**