English Deutsch Facebook

Exkurze na větrnou elektrárnu.

    Tentokrát naše kroky (resp. kola našehou autobusu) mířily směrem na jižní Moravu. Větrnou elektrárnu jsme navštívili v Banticích, což je malá vesnička poblíž Znojma. V sobotu 13. června probíhal v celé České republice Den otevřených dveří větrných elektráren, který pořádala Česká společnost pro větrnou energii ve spolupráci s jednotlivými provozovateli. My jsme měli domluvenu návštěvu ještě před oficiálním začátkem akce, aby se průvodci a zástupci provozovatele mohli věnovat nerušeně jen naší výpravě. 

    Na místo jsme dorazili tedy již v 9 hodin ráno. Zástupkyně provozovatele WEB i výrobce Vestas pro nás měly připravenou hodinovou přednášku o větrné energetice, vysvětlily nám, jak větrná elektrárna funguje a statečně odpovídaly na všechny zvídavé otázky účastníků. Poté jsme si prohlédli i interiér samotné "věže" elektrárny a kamery nám zprostředkovaly i pohled nahoru do strojovny.

    O tomto konkrétním "větrníku" jsme se dozvěděli mj. to, že je teprve v prvním roce zkušebního provozu, kdy je podrobně sledována jeho funkčnost i vliv na okolní krajinu a zvířata, a až na konci tohoto roku ještě jednou projde finální kolaudací. Je vysoký 100 metrů, list vrtule měří 45 metrů, životnost se počítá zatím na asi 25 let, přičemž návratnost investic by měla být 10-15 let.

    Na závěr jsme si prohlédli informační panely a dopřáli si výborné občerstvení, které tam bylo pro návštěvníky připraveno. 

    Odpoledne jsme vyrazili na prohlídku národní přírodní rezervace Křivé jezero pod nádrží Nové Mlýny. Jelikož se jedné o nejpřísněji chráněné maloplošné území u nás, je zde vstup bez průvodce zakázán. Nás ovšem provázeli skvělí průvodci - Eva Řezáčová v CEV Pálava a Vlastimil Sajfrt, pracovník ČSOP a CHKO Pálava. Jedná se o zachovalý fragment lužního lesa, který se původně rozkládal všude v oblasti, které je teď zatopená přehradou. Žijí zde bobři, orli mořští a velké množství dalších vzácných ptáků i chráněných druhů hmyzu.

 

Fotografickou reportáž z exkurze najdete v kalendáři akcí. 

 

FOTOGALERIE 

**