English Deutsch Facebook

Šedesát prošlapaných podrážek

Exkurze: Nohama různýma Brnama 27. června 


„Ne vždy více zeleně a méně betonu znamená automaticky lepší veřejné prostranství,“ vysvětloval průvodce Martin Klenovský na Zelném trhu účastníkům exkurze Nohama různýma Brnama. Podobnými zajímavými postřehy s kolegou Romanem Čerbákem věru nešetří – a možná i to přilákalo na sobotní procházku celé tři desítky zájemců, z nichž mnozí už oba architekty znají.

Výklad věnující se urbanistickým a historickým souvislostem širšího centra Brna zjevně zaujal, neboť většina vydržela až do konce dlouhé okružní procházky, která nakonec trvala rekordní čtyři a půl hodiny. Během nich se účastníci dozvěděli leccos nejen o roli zeleně ve městě, ale i o logice historického vývoje, způsobech, jak může a má město pečovat o svá veřejná prostranství, o výhodách a nevýhodách různých druhů dopravy, jak se tvoří správné a útulné náměstí, či co je to kompaktní město.

V areálu Mosilany Čerbák povykládal o svých zkušenostech památkáře vyjednávajícího s developery, na Kolišti společně s Klenovským vzpomněli vídeňskou Ringstrasse, kterou porovnali s Brněnským městským okruhem, v Bronxu zauvažovali nad fenoménem gentrifikace, tvrdě zkritizovali Vaňkovku (coby „dům obrácený naruby“) – a těm nejvytrvalejším na závěr ukázali „ghost city“ na Hybešově. Věru vycházka, která stála za ty prošlapané podrážky a pár nových křečových žil…    
   

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz   a   www.eeagrants.org

 

 Fotogalerie:

 

**