English Deutsch Facebook

Geologie aneb (ne)živá příroda Hádů

Pět skupin odvážných detektivů řešilo záhadné úmrtí geologa. Jako při opravdovém vyšetřování musely zjistit vše potřebné o životě zemřelého, a tak postupně poznávaly tajemství místních hornin, nerostů a geologických dějů. Počasí nám příliš nepřálo, ale to šlo při řešení detektivního případu stranou. Vždy se nám podařilo případ vyřešit.

Účastníci terénního praktika Geologie aneb (ne)živá příroda Hádů se v úvodu programu ponořili do historie Země a postupně poznávali přímo v terénu různé geologické procesy, jejich pozůstatky a důkazy jejich existence. Díky věcem, které po oběti zůstaly na místě činu, mohli následovat jeho kroky a zjistit, čím jsou místní horniny a nerosty zajímavé a jak je poznat. Při našem vyšetřování jsme pochopili, k čemu je geologické kladívko, proč je základní výbavou geologů kyselina a v jakém druhu vápence můžeme na Hádech najít zkameněliny a mnohé další.

Děti za vyřešení dílčích úkolů dostávaly indicie, které jim pomáhaly postupně vylučovat podezřelé osoby. K odhalení viníka dopomohl „kouzelný“ kámen, kterého si cenili již Vikingové při svých výpravách po moři do neznáma.

Tento program jsme připravili pro žáky 2. stupně ZŠ a ověřili jsme ho na 5 třídách ZŠ - cca 100 žáků. Do výuky ho lze zařadit jako úvodní motivaci k tématu Geologie a mineralogie (nejsou tedy třeba žádné znalosti žáků o této problematice) nebo jako opakování či upevnění již známého učiva. Od jara bude program k dispozici v naší nabídce a můžete si ho objednat.
 
 
 

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí a statutárního města Brna. Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

logo Brnalogo MŽP

 


Fotogalerie:

 

**