English Deutsch Facebook

Tisková zpráva: Kácení uschlých stromů v přírodní rezervaci Kamenný vrch

V průběhu tohoto roku jsme několikrát informovali o uschlých stromech v přírodní rezervaci Kamenný vrch. Minulý týden proběhlo kácení uschlých stromů podél cestiček. V současné době pracujeme na odklízení dřeva, některé pěšiny mohou být stále neprůchozí. Děkujeme za pochopení a respektování označených ploch.  

 

Uschlé borovice a modříny na Kamenném vrchu se staly velkým tématem tohoto roku. V loňském roce došlo vlivem sucha k úhynu přibližně 80 % stromů na ploše necelých dvou hektarů. Letos uhynul zbytek stromů, které jsou v podstatě časovanou bombou. „Naše prognózy se potvrdily a borovice začínají pomalu ale jistě padat,“ popsal situaci Vilém Jurek, vedoucí úseku Péče o přírodu z organizace Rezekvítek a doplňuje: „Jsme rádi, že konečně došlo k realizaci plánovaného zásahu.“ Kácení začalo 25. listopadu a probíhalo týden.

Pro kácení byla zvolena technologie směrového kácení s nasazením vyvážecí soupravy. Zásah byl proveden pouze v okolí cestiček v osmimetrovém pásu po obou stranách (zákres je uveden v příloze). „Jednalo se o bezpečnostní zásah. Střední část zůstala nedotčena a ponechána samovolnému vývoji,“ uvádí Vilém Jurek. Kácení se nevztahuje na listnaté stromky v oblasti - především jeřáby, duby a třešně ptačí. Ty dostanou nový prostor k růstu a brzy tak obnoví původní les.

 

Kontakt:

Ing. Tereza Žižková, ředitelka kanceláře Rezekvítku – 775 580 203, reditel@rezekvitek.cz

 

Kamenný vrch

 

 

V příloze naleznete mapku zásahů. 


Soubory ke stažení:
 • 
kv-zakres-kaceni--f7473.pdf  (pdf, 162 kB), 22.11.2019, 12:01

 

**