English Deutsch Facebook

Vyrazte na bylinky

Současný nouzový stav nám nedovoluje vídat se s přáteli, navštěvovat restaurace a většinu obchodů, mnohým ani chodit do práce. Ale dovoluje nám chodit do přírody! Chodit do lesa se dokonce doporučuje, abychom podpořili imunitu. Té rozhodně neprospěje, budeme-li dva měsíce sedět doma před televizí a cpát se trvanlivými potravinami.

 

Z přicházejícího jara můžete načerpat sílu, optimismus i vitamíny. Rostliny mají právě z jara nejvíce živin. Snad v každém lese lze najít mladé kopřivy, ze kterých připravíte čistící čaj, lze je přidat do špenátu, nádivky, polévky i ovocného koktejlu. Ve vlhkých lesích můžete nalézt česnek medvědí. Má dlouhé zelené listy vonící po česneku. Pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou, ta po česneku nevoní. Z medvědího česneku připravíte výživné pesto, lze jej přidat do pomazánek, špenátu, nebo jen tak nasekat na brambory. Při jeho sklízení buďte ohleduplní, netrhejte ho v přírodních rezervacích a z každé rostliny ulomte maximálně dva listy, aby přežila do dalších let.

Nabité vitamíny jsou i mladé listy pampelišky, pro jejich hořkou chuť je přidávejte do jídel spíše po málu. Zanedlouho vykouknou i květy pampelišek, ze kterých lze připravit výživný sirup (označovaný jako pampeliškový med). Čaj si můžete připravit i z mladých listů maliníku, ostružiníku či jahodníku. Dezerty nebo ovocné saláty ozdobte fialkami nebo sedmikráskami.

 

Podrobnosti o bylinkách a recepty naleznete například zde.  

 

 Fotogalerie:
kopřivačesnek medvědíčesnek medvědí pampeliškamaliník

 

**