English Deutsch Facebook

Určování stromů podle pupenů

Jaro je v plném rozpuku. Ale než vypučí úplně, tak máte ještě možnost se pocvičit v poznávání dřevin podle pupenů. Jak na to, to Vám napoví toto video. Pracovní pomůckou je Klíč k určování stromů v bezlistém stavu, který nabízí E-Obchůdek Rezekvítku. 
 
Pokud jste spíš typ na pokusy, tak můžete zkusit toto určování doplnit pozorováním. Nařežte si větve různých dřevin, které ještě jsou ve fázi pupenů. Umístěte doma na světlé a teplé místo a pozorujte. Ideální je fotit větvičky třeba každý den ve stejnou dobu (nebo i po půldnech). Každý druh potřebuje jinou teplotu, aby pupen vyrašil. Přesněji řečenu - určitou sumu teplot. V přírodě se tato suma počítá z průměrných denních teplot, které jsou kladné, a postupně se sčítají. Např. pupeny břízy potřebují 250°C, jasany až 400°C. 
V pokojové teplotě tyto součty budou narůstat poněkud rychleji, proto se také dřív dočkáte listů nebo květů na větvičkách. A to je další téma - poznáte, který pupen v sobě skrývá list a který pupen? Jak se tato aktivita dařila nám, se můžete podívat v prezentaci, kterou jsme v Rezekvítku vytvořili pro projekt Centra kolegiální podpory v rámci OP VVV. 
 
 

Soubory ke stažení:
 • 
1_raseni-pupenu--f8003.pptx  (pptx, 2.1 MB), 10.11.2020, 12:33

 

**