English Deutsch Facebook

Ptáci v zimě

Čím dál více lidí v zimě krmí ptáčky. Je to milá činnost - můžeme pomoci přírodě, navíc pozorovat mnohé druhy za oknem. Někdy však i dobrý úmysl může škodit. Často z nevědomosti dáváme ptáčkům nevhodnou potravu. Čím tedy krmit?

 

Vhodné potraviny na krmítko: slunečnicové semínko, ječmen, proso, pšenice, mák, ořechy, ovesné vločky, lůj, jablko, jeřabiny

Nevhodné potraviny na krmítko: pečivo, solené nebo sladké potraviny, zbytky z kuchyně


Použijete-li kupované lojové koule, odstraňte z nich plastovou síťku. Drobní ptáci se v nich mohou zachytit a zemřít. Zhltnout ji mohou větší zvířata, ptáci i psi, kterým voní po tuku, a způsobí jim vážné komplikace.

Rezehrátkách najdete návod, jak si vyrobit vlastní lojové koule i jiné originální krmení pro ptáky.

 

Kromě ptáků na krmítku lidé běžně přikrmují i vodní ptáky, také zde platí zásady, které je třeba dodržovat, abychom ptákům neuzblížili. Nevhodná strava může ptáky bohužel i usmrtit. Podle České společnosti ornitologické je potřeba dodržovat tyto zásady: 

 

  • Přikrmujeme jenom v zimním období, zejména během silných mrazů.
  • Nabízíme základní potraviny v přírodním stavu (neochucené).
  • Pokud vidíme, že se ve vodě nebo jejím okolí vyskytuje větší množství krmiva, nepřihazujeme další. 

Vhodné potraviny pro vodní ptáky: pšenice, oves, žito, hrách, cizrna, kukuřice, salát, listová zelenina, vařené brambory, slupky ze zeleniny, pečivo pouze v malém množství
Nevhodné potraviny pro vodní ptáky: kořeněné, slané, sladké, mastné, plesnivé, zkažené
 
Ptačí hodinka 
Od pátku do neděle (8.-10. ledna) probíhá Ptačí hodinka. To znamená, že hodinu budete pozorovat svoje krmítko a zapisovat všechny ptáky, které uvidíte. Takto to udělá spousta lidí v celé republice a získají se tak data o výskytu jednotlivých druhů na našem území. Pokyny se dozvíte na stránkách ČSO zde. Můžete také zkusil tipovat, který pták bude letos vyhlášen ptákem roku. Loni to byla jiřička. Více se o ní dočtete zde.
 
 
 

 

 



 

**