English Deutsch Facebook

Divočina se seniory

I přes překážky se nám podařilo uskutečnit celý cyklus setkání na téma "Divočina za domem". Dvě dílničky v domovech, jedna exkurze a vánoční nadílka, to vše s podporou města Brna a MŽP.

 

Téma "Divočina za domem" se může zdát pro město nepatřičné, ale náš cyklus přednášek s tvořením měl ukázat, že to tak není.
V prvním setkání jsme se podívali na Přírodní zahrady (principy, prvky, význam) a vlastnoručně vyrobili několik hmyzích hotelů pro oživení zahrad zapojených domovů. 
 
Druhé setkání bylo věnované tématu Voda ve městě. Zavzpomínali jsme na rozmanité vodní prvky ve městě, připomněli jsme si jejich funkce (osvěžovací, zavlažovací, okrasné, dopravní, rekreační...). Pomocí praktických pokusů jsme pak odhalili vliv různých systémů na zlepšení klimatu města a potvrdili tak důležitost schopnosti zeleně zadržovat vodu - městské parky, květinové výsadby a trávníky, zasakovací pásy, zelené střechy a stěny. 
 
Bohužel poslední společnou akcí byla exkurze do přírodní zahrady U řeky, kde nám byla průvodkyní Dana Křivánková z Lipky. Mohli jsme si tak připomenout prvky a principy zmiňované v prvních letošních setkáních. Počasí vyšlo pěkné, a tak si naše dámy i naši pánové užili potěšení všemi smysly  posezení mezi květinovými záhony, voňavé čaje z vlastnoručně sbíraných bylin, poslech ptactva i vyhřívání ve "slunečném koutku". Domů si kromě zážitků odnášeli i květináče s různými vysazenými poklady.
 
Poslední  předvánoční  setkání už bohužel okolnosti nedovolily, a tak jsme alespoň připravili vánoční balíček plný aktivit, námětů na vyrábění i inspirace pro vlastní pozorování zimní městské divočiny. Tématem této sady byla Adaptace zvířat na městské prostředí. Všímali jsme si synantropních živočichů  to jsou právě ti, kteří si zvolili z nejrůznějších důvodů život v blízkosti člověka. Do hledáčku se tak dostaly druhy jako kuna, veverka, potkan, ropucha, netopýr, plch, ježek, ale také řada motýlů. Vyráběcí aktivity se tentokrát soustředily na zimující ptáky a jejich správné přikrmování. Balíčky jsme doručili a naše seniory nechali jen pozdravovat.

Do projektu byly tradičně zapojení DS Koniklecová, DS Podpěrova, DS Vychodilova a DS Tábor. Bylo nám potěšením se do nich vracet už šestou sezónu, a tak už chystáme další téma pro rok 2021  Rozmanitost přírody. Budeme si všímat proměn přírody během roku a to, jak se s tím vyrovnávají rostliny i živočichové. Už se moc těšíme  Fotogalerie:
Přírodní zahradyPřírodní zahradyPřírodní zahradyHmyzí hotelyZahrada u řekyZahrada u řekyZahrada u řekyZahrada u řekyZahrada u řekyVoda ve městěVoda ve městěVoda ve městě - retenceVoda ve městě - klimatizaceVánoční balíčekVánoční balíček

 

**