English Deutsch Facebook

Sad Turgeňka

Myšlenka sadu u sídliště Turgeněvova vznikla v roce 2018. Měl být náhradou za zeleň, na které byl vybudován bytový a garážový dům. Cílem bylo vytvořit zelenou oázu a živou učebnu, kde se budou potkávat lidé všech generací. MČ Brno-Černovice vytvořila projekt vycházející z podnětů místních obyvatel. V roce 2020 získala dotaci od statutárního města Brna a díky tomu mohla započít realizace projektu.

 

Naneštěstí původně plánované společné výsadby musely být zrušeny kvůli omezením souvisejícím s pandemií koronaviru. Všechny práce jsme tedy zajistili my. V sadu jsme vysadili 17 ovocných stromů (oskeruše, třešeň, ořešák, morušovník, mandloň), 180 převážně jedlých keřů (arónie, maliník, rybíz, trnka, angrešt, líska) a tři hloučky neovocných dřevin (duby, lípy a javory). Neovocné druhy byly vybrány kvůli vyššímu vzrůstu a stínu, který budou poskytovat. Před Vánoci jsme sad opatřili naučnými cedulkami u každého druhu.


V současné době je sad uzamčen. Není však problém si po domluvě vypůjčit klíče a v sadu uspořádat exkurzi, brigádu nebo vlastní akci. Pro domluvu pište na e-mail: sadturgenka@seznam.cz. Fotogalerie:
jarní výsadbyexkurzeletní květenaplatí okolí stromků a keřůnaučné cedulenaučné cedule

 

**