English Deutsch Facebook

Vánoční jedličky zachraňují lesy na Vysočině

Brno, Moravské Budějovice

 

Brňané každoročně kupují před Vánoci stovky jedliček v květináčích, které slouží jako alternativa klasických řezaných stromků. Každý rok na jaře je pak rodiny společné sází v brněnských městských lesích. I letos se do brněnských domácností dostala víc jak tisícovka takových stromků, ale společné sázení se kvůli pandemické situaci nemohlo uskutečnit. Jedličky skončily ve školním lese Moravskobudějovické základní školy u Dešova.

 

Většina zakoupených vánočních sazenic se nějakým způsobem na jaře dostane do soukromých lesů, zahrad nebo čeká v květináči na další Vánoce. Ale asi šedesátka stromů se vrátila na Nadaci Veronica a Rezekvítek. Co s nimi?

Na jedné straně tu jsou stromky čekající na zasazení, na straně druhé projekt „Školní les“ obecně prospěšné společnosti Chaloupky na Vysočině. Tento projekt pomáhá školám dostat se k vlastním lesům, o které by mohly s dětmi dlouhodobě pečovat. No a jedle je na Vysočině jako doma.

 

Kde přesně brněnské vánoční jedličky skončily a kdo je vysázel?

Jsou součástí školního lesa Základní školy TGM Moravské Budějovice. Asi šedesátku brněnských jedliček o víkendu vysadili žáci školy společně se svými rodinami. Jedle jsou rovnoměrně vysazeny mezi řádky dubů na ploše přibližně jednoho hektaru v katastru obce Dešov u Moravských Budějovic.

 

Projekty z Brna a Vysočiny si vzájemně pomohly a vánoční jedličky začínají svůj další život ve zdecimovaných lesích Vysočiny. Nebojte, bude o ně dobře postaráno.

 

Více o projektu Školního lesa se dozvíte na www.skolniles.cz.

 

Autor: Martin Kříž (programový ředitel Chaloupky o.p.s.) 

Fotografie: Zuzana Havlínová (Foto Havlín) Fotogalerie:
foto: Zuzana Havlínováfoto: Zuzana Havlínováfoto: Zuzana Havlínováfoto: Zuzana Havlínováfoto: Zuzana Havlínováfoto: Zuzana Havlínováfoto: Zuzana Havlínová

 

**