English Deutsch Facebook

Ohlédnutí za hmyzím Dnem Země

Tak je to už za námi! Copak? Přeci premiéra Rezekvítku v pořádání velké akce pro celé Černovice. Při příležitosti oslav Dne Země Rezekvítek přichystal soutěžní a hravou stezku, která měla přinejmenším dva cíle. Tím prvním bylo poukázání na to, jak je hmyz i pro nás lidi důležitý, jak je v současné době ohrožena jeho existence a jak bychom tomu měli předcházet. K tomuto účelu jsme připravili celkem 10 stanovišť s hromadou zajímavých informací ze světa hmyzu – to bylo sousto pro větší čtenáře. Ti mladší si pak užili rozmanitých tematických úkolů, dokreslovánek či rébusů, jejichž vyluštěním získali výslednou tajenku – slovo CHAMAEDRYS. Co to znamená? Má to spojitost právě s Rezekvítkem, neboť latinsky se rozrazil rezekvítek jmenuje Veronica chamaedrys. Tohle už ale odhalil málokdo.
 
 

 
Druhým cílem bylo rozšířit obzory obyvatelům Černovic i ve znalosti své čtvrti. A jak nám zpětná vazba účastníků potvrdila, tento cíl byl bohatě naplněn. Trasa, která měla skoro 5 kilometrů, je provedla okrajovými částmi i skrytými „vnitrobloky“, zahrnovala prostředí intenzivně udržovaná i tzv. extenzivní – např. starý ovocný sad nedaleko ulice Havraní nebo naopak nový sad na Turgeněnově. Často se ozývaly reakce – „To jsme ani netušili, kolik tu máme dětských hřišť!“ Ano, nutno přiznat, že právě četnost herních prvků na trase leckomu celou akci protáhla na celé odpoledne, někteří si trasu museli rozdělit i do dvou dnů.

O kom a o čem to celé bylo? O slunéčku, škvorovi, včele a čmelákovi, motýlech, vodním hmyzu, o lučních muzikantech či účinném maskování. Jestli chcete nakouknout, tak využijte některý z QR kódů. I těmi totiž byla stezka doplněna a nabízela tak přesah i na pokračování tématu při hrách a pokusech doma.
 
 


Fotogalerie:

 

**