English Deutsch Facebook

Dáme na chodníček

Asi není úplně potřeba do detailů popisovat, jak to letos vypadalo na Kameňáku při kvetení konikleců. Všichni jste zaznamenali nejeden mediální výstup. Koniklece byly ve skutečném ohrožení. Proto jsme přišli s opatřeními, jako byli průvodci (kdysi koniklecové hlídky) a výstražné pásky. Díky tomu se nám podařilo zachránit nějakou tu tisícovku konikleců před neukázněnými davy.
 
Jenže průvodci, cedulky, medializace nebo pásky nejsou trvale udržitelné. Kamenný vrch v současnosti potřebuje zásadní opatření, které zmírní tlak na rezervaci. Dlouhodobě jsme uvažovali o chodníku, který by překlenul tu nejvíce frekventovanou trasu. Letošní jaro ukázalo, že naše úvahy nebyly liché. Dnes je takzvaná spodní cesta vyšlapaná na kámen, dochází tam k erozi a postupnému rozšiřování cesty.
 
Ještě v roce 2018 byla šířka stezky jeden metr. Letos je to už dva a půl metru. Řešením problému je dřevěný chodník. Budou na něm dvě nástupní místa na začátcích. Návštěvníci by se měli pohybovat pouze po chodníku a neslézat z něj. Tomu by mělo zabránit zvýšení nad terén. Vhodným doplňkem bude zábradlí. Pro pohodlné focení a sledování konikleců bude z chodníku „viset“ několik pozorovatelen. Protože prostor není široký, bude šířka chodníku maximálně jeden metr. Na různých místech budou rozšířená místa směrem do křovin, kde budou výhybny. Délka chodníků bude přibližně 250 m. Pojetí chodníku je aktuálně ve fázi námětu. Podmínkou realizace je zajištění projektu od zkušeného architekta, který zváží všechna kritéria a vytvoří návrh šitý na míru.
 
 

Jenomže kde vzít finance na chodník, který nebude zrovna levný? Zkoušeli jsme různé možnosti od dotací až po dary. Nakonec nám vyšla varianta v participativním rozpočtu „Dáme na Vás“. Žádost jsme sepisovali asi měsíc a vytvořili projekt s názvem Koniklecový chodníček na Kamenném vrchu. Po přihlášení projektu získal v rekordním čase tento nápad podporu a postupuje do dalšího kola. Všem, kteří nám dali hlas, moc děkujeme.
 
Ještě ale není vyhráno. Projekt musí projít formální kontrolou, jestli je možné ho realizovat. Pokud se vše podaří, proběhne od 1. 11. do 30. 11. veřejné hlasování, kde bude moct hlasovat každý občan Brna. Právě v tento čas budeme potřebovat každý hlas, abychom uspěli a koniklecový chodníček se mohl postavit.
 
 


 

**