English Deutsch Facebook

KomuNika

Řežme ovocné dřeviny jedině dobře

 

Už několik let během dubna provádím řez ovocných dřevin. Nezdá se to, ale je to tuze náročná věc a musí se při tom hodně myslet. Při řezu je potřeba vážit každý krok, protože chyba může ovlivnit život dřeviny na celý její život. Je to trošku šachová partie, při které uvažuji, jak bude strom či keř vypadat za rok, za dva, za deset let či let padesát. Čím déle se řezům dřevin věnuji, tím získávám nové a nové zkušenosti.

 

Během mnoha let ve střihu jsem zjistil, že existuje buď dobře provedený řez, nebo špatně provedený řez. Když přistupuji k dřevině, musím v prvé řadě vědět, s jakým druhem mám tu čest. Každý, opravdu každý druh i odrůda od áronie po Zvonkové (jabloň) vyžaduje své.

Při samotném řezu odstraňujeme nejprve suché a navzájem se křížící větve a větve rostoucí směrem do koruny. Řežeme vždy na větevní kroužek, chcete-li límeček. Rány neděláme větší jak sedm centimetrů v průměru (když toto dodržíme, nemusíme používat žádné balzámy, latexy, luxoly a vosky). To je téměř vše, co potřebujeme vědět, abychom zůstali v rámci dobrého řezu.

 

Samozřejmě ořezy mají svá úskalí. Někdy je potřeba zakracovat, jindy musíme provést hlubší řez, občas přebudovat strom z pyramidální koruny na korunu kotlovitou neboli dutou. Jsou to odbornější zásahy a nezkušený sadař při tom zpravidla chybuje, čímž se dostává do skupiny špatně ořezaných stromů. Bohužel ani silné vrstvy hojivých mastí aplikovaných na řezné rány tomu nepomůžou.

 

Špatné je stromy neřezat. Svým způsobem stromy trápíme, protože kulturní odrůdy jsou přímo evolučně zvyklé na stříhání, stejně tak jako i my jsme uvyklí návštěvám kadeřnictví alespoň jednou za uherský rok.

Špatné je stromy nechat plodit už v brzkém věku. Ovocný strom by měl plodit až od šestého nebo dokonce osmého roku po výsadbě! Plodnost oddalujeme řezem. V jiném případě hrozí tak zvané zababčení. Právě takto poznáme špatně řezaný strom.

 

 

Řežme ovocné dřeviny jedině dobře. To je zásadní poučka, abychom byli spokojeni my, aby byly stromy a keře v dobré kondici a abychom ušetřili kritiky před náhlou srdeční příhodou. Fotogalerie:

 

**