English Deutsch Facebook

Jak si zamilovat přírodu (ČERVEN)

I v červnu se pojďme zamilovat do přírody. Zkuste to třeba těmito třemi hrami, které jsou zaměřené na kontakt s přírodou, posílení vztahu k ní a soustředění pozornosti na konkrétní věci či aktivitu.

Šnečí závody
Tato hra je skvělá příležitost vžít se do toho, co prožívá obyčejný hlemýžď. Najděte si každý svého favorita. Na rovnou plochu vyryjte či jinak vyznačte kruh o průměru asi dva metry, což bude "cílová páska", jelikož hlemýždě nepřesvědčíte, kterým směrem se má vydat. Počítejte s tím, že závod může trvat až hodinu. Pokud chcete závod kratší nebo delší, přizpůsobte velikost kruhu.
Narovnejte "závodníky" do středu kruhu a můžete odstartovat. Pak už jen sledujte, co všechno jsou schopni tito tvorové vymyslet za obstrukce, jen aby nezamířili přímo k cíli.
 

Zvuková mapa
pomůcky: podložka, papír, psací potřeby, šátek
Zaznamenejte nejrůznější zvuky kolem vás a vytvořte tak zvukovou mapu. Usaďte se tak, aby vás neovlivňoval žádný spoluhráč. Hru můžete hrát s očima zavázanýma šátkem, ale i nezakrytýma. Na připravený papír pak zaznamenejte všechny zvuky kolem sebe. Jakou formou zvuk zachytíte, je zcela na vás, řiďte se vlastním pocitem, intenzitou zvuku, zaměřte se také na jeho směr. Po uplynutí domluveného času si rozvažte oči, pokud jste je měli zavázané, a prohlédněte si svou mapu. Podělte se o ni i s ostatními. Poznáte v cizích mapách jednotlivé zvuky? Najdete společné vyjádření nějakého zvuku? Vidíte rozdíl ve znázornění příjemných a nepříjemných zvuků?

Pokladolovka
pomůcky: létací talíř (ufo)
Najděte na své výpravě či výletě co nejvíce pokladů. Jak takový poklad hledat? Pomocí pokladolovky z létacího talíře! Hoďte pokladolovkou a na místě, kam dopadla, pod ní najdete poklad. Vždycky a zaručeně. Dříve než odkryjete pokladolovku, zkuste poklad nahmatat rukou, poznáte, co tam je?
Své poklady sbírejte třeba do truhličky, kterou si z výletu donesete domů. Když už někoho bolí nohy a nechce se mu jít dál, pokladolovka ho jistě na cestu vytáhne. Jen dejte pozor, kde hrajete. Městský park sloužící k venčení psů nebude tím pravým místem.
 
 

Tyto a soubor dalších 80 nápadů na hry podporující senzitivitu k přírodě včetně nádherných fotek najdete v aplikaci Zamiluj si přírodu nebo ve stejnojmenné knize. Do mobilu ji stáhnete zde nebo přes QR kód. Kniha je k dostání tady. Také jsme pro vás připravili batoh plný námětů a pomůcek na prožitkové aktivity v přírodě Senzohrátky.  
 
qr  

**