English Deutsch Facebook

KomuNika: Bezpečnost nade vše

Napsal nám Jan Katrán z Pouzdřan: Dobrý den, v úvodní KomuNice jste psali, že se budete věnovat i strojům. Zajímá mě v jakém směru a čeho se to bude týkat?

 

Milý Honzo, budeme psát i o strojích, protože na úseku Péče o přírodu nás stroje provází celý rok. Jsou to nejen motorové pily, křovinořezy, ale také vertikutátory, plotostřihy, půdní vrtáky, sbíjecí kladiva, vibrační desky, rotavátory nebo štěpkovače. Nejvíce nás životem doprovází křovinořezy a motorové pily. Tento článek bychom chtěli věnovat bezpečnosti práce, protože se týká vlastně všech strojů, se kterými pracujeme a je často opomíjena. 


Při práci se držíme bezpečnostních pravidel, průběžně chodíme na školení a zdravotní prohlídky. Už před mnoha lety jsme si stanovili jasné zásady, abychom předcházeli úrazům a různým nehodám. Opatření mají své výhody. Při práci s křovinořezy a pilami používáme helmu s krytem obličeje (tomu říkáme štít) a ochranu sluchu (sluchátka). Někteří kolegové se nám za to mnohdy smějí, že to přeháníme. Ale pro naši práci to jsou jednoduchá, účinná a preventivní opatření. Když pracujeme s křoviňáky pod stromy, občas klepneme hlavou o větev. Nemít helmu, máme už za sebou mnoho boulí a šití. Na stepních lokalitách jsou časté kameny, které se mohou při sečení odrazit a způsobit úraz. Navíc v přilbě není takové horko, jak se může zdát. Hlava je sice krytá, přesto je dostatečně větraná vnitřním výpletem a ventilačními dírami. Je to vlastně takový slunečník. V zimě jsme zase chráněni před mrazivým počasím a helma slouží jako beranice. Nemalou výhodou přileb je, že vše máme pohromadě. Dříve se v nákladovém prostoru auta povalovala extra sluchátka a štíty a pořád se něco hledalo. Dnes přilby visí na háčku připravené na nový den. 

Dnes už jsou ty tam doby, kdy jsme sekali v kraťasech a teniskách. On to člověk zjistí i sám, že je lepší pracovat v dlouhých kalhotáchKožené kotníkové boty s ocelovou špičkou, kevlarovou planžetou a protiskluzovou podrážkou jsou pro nás dnes samozřejmostí a jistotou nejen bezpečí, ale i pohody. Při samotné práci pak dodržujeme odstupy a ochranné vzdálenosti.  Máme svoje signály a pravidla, například k pracovníkovi s pilou nebo křovinořezem se musí přistupovat zásadně zpředu. Jestliže se seče, dodržujeme ochranné pásmo 15 metrů. U kácení dodržujeme základní pravidla spočívající v hlídkách, vyklizení prostoru, únikové cestě a podobně.

 

Bezpečnost práce je pro pracovníky Rezekvítku důležitá. Mnohá opatření se mohou zdát až legrační, ale nám už několikrát zachránila zdraví. Fotogalerie:

 

**