English Deutsch Facebook

Školní zahrada je jednou z učeben potřebných v každé škole. Je to nejbližší místo, kde můžete s žáky pozorovat přírodní procesy, zázrak zrození rostliny ze semínka, jejího růstu a zániku, podnikat bezpečné dobrodružné výpravy do přírodních zákoutí během jediné vyučovací hodiny či jen tak relaxovat v zelené kulise.

 

Od roku 2003 spolupracoval Rezekvítek s ekologickým střediskem Chaloupky na propagaci školních zahrad, jako důležité výukové pomůcky a přírodní učebny každé školy. V roce 2003 jsme požádali takřka všechny školy v republice o vyplnění dotazníku, který měl napomoci zmapování stavu školních zahrad. Dověděli jsme se, že dosti školních zahrad zmizelo a nebo slouží jinému účelu. Potěšitelné však bylo, že také vznikají nové školní zahrady a stávající školní zahrady, že se přeměňují na přírodní učebny pro všechny předměty.

 

Na mapování školních zahrad navázal další společný projekt, a to série každoročních exkurzí „Toulavý autobus po školních učebnách a přírodních zahradách“, které měly umožnit učitelům návštěvu vybraných školních a inspirativních zahrad postupně ve všech krajích republiky. V letech 2003-2011 proběhlo deset těchto akcí.

 

Inspiraci pro školní zahrady nasbíranou během těchto deseti exkurzí najdete na následujících stránkách setříděnou podle jednotlivých prvků vhodných pro vaše školní zahrady. Přejeme vám, aby vaše školní zahrada vzkvétala.

 


 

Inspirace pro školní zahrady: 

Bylinková spirála

Geologická sbírka

Hmatová stezka

Hmyzí hotel 

Hřbitov odpadků

Ještěrkoviště

Jezírko

Kompost

Labyrinty a bludiště

Meteorologický koutek 

Mokřad

Ohniště

Pařeniště

Skalka

Skleník

Stromový kalendář

Venkovní učebna

Vrbové stavby 

Vyvýšený záhon 

Záhony pěstební

Zelená střecha 

 

 

Financováno z projektu "Environmentální vzdělávací programy Rezekvítku pro jihomoravské školy" reg. č. CZ.1.07/1.1.16/02.0133 v rámci GG OP VK Jihomoravského kraje. 

  

**