English Deutsch Facebook

Jestli se vám tvoření a pracovní listy líbí, budeme rádi za dobrovolný příspěvek,

který bude využit pro další tvorbu.

Číslo účtu máme: 76537621/0100, budete-li chtít potvrzení o daru, napište na e-mail:

tereza.zizkova@rezekvitek.cz. Děkujeme!



Recy rybičky

Máme pro vás tip na letní recy vyrábění. Potřebujete k němu jen obaly od vajíček (ideálně různých barev), nůžky, lepidlo a fix. Z obalů vyřežeme požadované tvary a slepíme je dohromady. Dozdobíme fixou. Napadá vás jiné mořské zvíře, které by šlo také vyrobit?

Fotogalerie:

Jarní domalovánky a dolepovánky

Vytiskněte si náš pracovní list zde a dolepte či dokreslete chybějící části obrázku.

 



Hladová žába

Pojďte si s námi vyrobit hladovou žábu, která zabaví děti při tvoření i jako veselá hra. Budete potřebovat ruličku od toaletního papíru, barvy, provázek, lepidlo, odstřižky papíru. Ruličku pomalujeme zelenou barvou, na jednu stranu namalujete nebo nelepíme oči, druhou stranu zploštíme, provlékneme provázek a slepíme nebo secvakneme sešívačkou. Žábě dolepíme nohy. Na konec provázku vytvoříme papírovou mouchu, nebo navlékneme korálek, který ji bude představovat. Děti pak mají za úkol chytit mouchu do úst žáby.

Fotogalerie:

Ptačí osmisměrka

Osmisměrku "Potrava ptáků na krmítku" stáhnete zde.

 



Navlékané korálky pro ptáky

Na toto tvoření budete potřebovat: plátky mrkve a jablek, plody dřišťálu, jeřábu, bezu černého, bezu červeného, ptačího zobu, trnky, pámelníku, hlohu, střemchy, lopuchu, buku, růže šípkové, neslané a neloupané burské oříšky; režnou nit, ostrou jehlu. Bobule navlečeme zasyrova na režnou nit. Usušíme a pak tyhle sušené bobulové korále v zimě věšíme na strom. Podobně navlékáme jablka a mrkev spolu s oříšky a tyto čerstvé korále věšíme hned. Můžeme těmito závěsy a korálky ozdobit stromek, na který máme dobrý výhled, a pak už jen chodit pozorovat ptačí hodování.



Fotogalerie:

Krmení pro ptáčky

Vyrobte si s námi originální krmení pro ptáčky. Budete potřebovatplastové kelímky, formičky, vnitřní plato z bonboniéry, provázek, mikrotenový sáček; hovězí lůj nebo 100% rostlinný tuk, směs olejnatých semen a ořechů. V hrnci opatrně rozpustíme tuk, nesmí vařit, a zamícháme do něj směs plodů a semen. Namíchanou hmotu nalijeme do menších formiček (formy na muffiny, plato z bonboniéry, kelímky od jogurtů), do kterých jsme před nalitím dali ještě provázek. Tak se ztuhlé „bonbonky“ dají pověsit na strom i bez  formy. Vyklopení nám usnadní, když formu předem vyložíme mikrotenovým sáčkem. Podobně můžeme zavěsit na větve například šišku, do které připravenou zchladlou směs vmáčkneme. Nevěšíme na sluníčko, jinak se tuk rozpustí. PS: Víte jak rozevřít šišku, když je zavřená?



Fotogalerie:

Ježek

Pracovní list vhodný pro děti od první třídy ZŠ ke stažení zde.  



Na louce

Další pracovní list je zaměřen na život na louce a stáhnete ho zde.

 

 



Dokreslovánky

Další pracovní list je zaměřen na brouky a ploštice a stáhnete ho zde.



Od zrníčka po chleba

Pracovní list vhodný pro děti od druhé třídy ZŠ ke stažení zde 

 



Šaty pro vílu

Ozdobte šaty víly za pomoci přírodních materiálů. Jakou techniku zvolíte, je jen na vás. Pracovní list k dotvoření stáhnete zde.

 



Ovocné luštění

Pracovní list vhodný pro děti od druhé třídy ZŠ ke stažení zde 

 



Experiment: Síla semen

Z historických pramenů víme, že než byly v kamenolomech zavedeno používání trhavin, používaly se k lámání kamene dřevěné kolíky. Ty se zatloukly do škvíry a zalévaly vodou. Bobtnání dřeva způsobilo, že kámen praskal. Podaří se nám to se sádrou? Pro pokus použijeme semena hrachu a fazolí, sádru, podložku a vodu. Semena zalejeme sádrou do formiček. Sádrové výlisky necháme stát ve vodě. Po několika hodinách začíná pukat první tvar s hrachem. Postupně všechny ostatní. Po týdnu semena klíčí.

Fotogalerie:

Razítka stop

Vyrobte si vlastní razítka stop zvířat. Potřebujete k tomu pěnovku moosgummi (běžně k dostání v papírnictví) a dřevěnou kostičku nebo špalíček (lze také zrecyklovat starou dětskou stavebnici nebo použít široká pet víčka). Z pěnovky vystřihněte tvar stopy a nalepte na kostičku - tekutým lepidlem nebo oboustrannou páskou. Ze stop si můžete vytvořit příběhy, co zvíře dělalo, a doplnit stopy obrázkem (krmelce, doupěte apod.).

Při tvorbě razítek by vám mohl pomoci náš určovací klíč stop. Chcete-li si pořídit již kompletní sadu stop i s náměty na aktivity, Rezekvítek ji prodává zde



Fotogalerie:

Javorové vrtulky

Stáhněte si šablonu, díky které lehce vyrobíte vrtulku inspirovanou javorovými nažkami. Vrtulku vystřihněte, poskládejte podle návodu a pusťte z výšky (např. ze židle) dolů. Vrtulka se bude pěkně točit. S dětmi si ukažte reálnou javorovou nažku a vysvětlete proč je semínko okřídleno.

Tuto a řadu dalších podzimních aktivit naleznete v sadě Čtyři roucha přírody.


Soubory ke stažení:
 • 
javorova-vrtulka-a4--f7459.pdf  (pdf, 41 kB), 06.11.2019, 14:46

Fotogalerie:

Figurky z klacíků

Nenoste ven hračky, vyrobte si je tam! Na toto tvoření potřebujete nůž a permanentní fixu. Ořežte nožem klacek na požadovaný tvar. Pak domalujte fixou, případně doma přilepte tavnou pistolí další komponenty, jako jsou ouška a ocásky. Takto můžete vytvořit různé panáčky, zvířátka i jejich domečky.

Fotogalerie:

Malování podle odpadků

Pracovní list z nové publikace Smetíkovy hrátky ke stažení zde. Celý pracovní sešit je k zakoupení zde.



Stromy na podzim

Pracovní list vhodný pro předškoláky a mladší školáky ke stažení zde. Podobnými pracovními listy doplňujeme naše výukové programy.



Recytvoření - loutky

Vyrobte si s námi loutku z "odpadků". Potřebovat budete papírový obal od vajíček, ruličku od toaletního papíru, provázek, fixy a lepidlo. Z obalu od vajíček vystřihněte a slepte klobouk, popusťte uzdu fantazii, lze totiž vytvořit různé tvary. Ruličku pomalujte fixami, udělejte dírky a provlečte provázky. Nahoru přilepte klobouk (doporučujeme Herkules nebo tavnou pistoli). Nakonec najděte klacek, na který přivažte silon (nebo niť), a opačné konce provlečte kloboukem a nohami a zafixujte velkým uzlem nebo kapkou lepidla. 

 



Fotogalerie:

Vodní pohádkové bytosti

Zábavná křížovka pro mladší školáky je ke stažení zde. Tuto stránku a řady dalších zajímavých aktivit naleznete ve Vodním čarování.



Jak si vyrobit vermikompostér

Vermikompostér slouží ke kompostování bioodpadu za pomoci žížal. Díky vermikompostéru můžete výrazně snížit množství odpadu produkovaného vaší domácností, navíc získáte kvalitní hnojivo. Můžete ho mít i v kuchyni či na balkóně, nezapáchá. Žížaly promění odpad v úrodné hnojivo. Na jeho výrobu potřebujete 3 nádoby, které do sebe zapadají a víko (plastové boxy nebo kbelíky např. od Primalexu). Do dvou nádob vyvrtáme drobné díry do dna (tak akorát aby jimi mohly prolézt žížaly). Spodní nádobu necháme bez děr, případně ji opatříme kohoutkem, kterým budeme stáčet tekutinu tzv. žížalí čaj (jinak bychom museli vermikompostér při odlévání rozebírat). Do nádoby s otvory vložíme na dno podestýlku např. natrhaný karton a přisypeme trochu hlíny. Sem nasadíme žížaly, které si buď koupíme nebo vyhrabeme na zahrádce. Nádobu zasuneme do té s odtokem tak, aby mezy dny zůstal prostor na tekutinu (můžeme podložit např.betonovými kostkami). Nakonec vše přiklopíme víkem s otvory pro dýchání. Žížaly krmíme shora rostlinnými zbytky, ocení také kávovou sedlinu. Až bude nádoba s žížalami plná, přidáme nahoru novou nádobu s trochou hlíny a podestýlky. Žížaly potravu ucítí a postupně přelezou nahoru. Kompost ze spodní nádoby použijeme do květináčů či na záhony. Žížalí čaj požíváme na hnojení rostlin - zaléváme je zředěným roztokem alespoň 1:1 s vodou. Vermikompostér umisťujeme do stínu, pokud je venku, občas také zkontrolujeme vlhkost a případně zvlhčíme.

 

Fotogalerie:

Veselá velikonoční vajíčka

S blížícími se Velikonocemi vám přinášíme nápad, jak si pomocí obalu na vajíčka ozdobit vejce pro koledníky.

Klobouky postaviček jsou vystřiženy z obalů na vajíčka: vysoké klobouky ze středů obalu na 6 nebo 10 vajíček, nízký kloubouk loupežníka je z plata na 30 vajec. Naše obaly byly již barevné, šedivé obaly však lehce obarvíte vodovkami nebo temperami. Klobouky jsou na vajíčka přilepeny Herkulesem (není škodlivý ani ve styku s potravinami). Obličeje jsou pak domalovány lihovou fixou.

 

A co se zbytkem obalů? Hodťe jej do směsného odpadu. Jsou už tak recyklované, že už z nich nový papír vyrobit nelze.



Fotogalerie:

Ptáci v zimě

Pracovní list pro předškolní děti a prvňáčky ke stažení zde.

tažní ptáci



Panáčci s šaty z květin a listů

Tohle tvoření si vyzkoušely děti na našem příměstském táboře. Ruličky od toaletního papíru jsme ve spodní polovině polepili oboustranně lepicí páskou. Děti na tuto část nalepily různé přírodniny a tím vytvořily šaty panáčka. Na horní polovině ruličky domalovaly fixami obličeje a další ozdoby podle své fantazie.

Fotogalerie:

Kdo se schoval u víly?

Vymalovánka pro předškolní děti a mladší školáky. Pracovní list je součástí množství aktivit, které na děti čeká v našem terénním výukovém programu Vílí hrátky ze zahrádky.

Stáhnout v pdf verzi si ho můžete zde.



Barevní motýli

Zpestřete dětem nebo i sobě procházku o tvořivou aktivitu. Stačí vám pouze papír, podložka, oboustranně lepicí páska a pastelky. Pastelkami předkreslete tvar motýla. Můžete jednu polovinu vybarvit. Na zbylou plochu vyskládejte obrazce z listků, okvětních lístků a jiných přírodnin. Takto lze polepit celého motýla, nebo jednu polovinu vybarvit a druhou se snažit napodobit z přírodnin. Chcete-li si obrázek uchovat, můžete ho po dokončení nechat na pár dní vylisovat zatížený mezi novinami.

Fotogalerie:

Jarní recy-sázení

Vyzkoušeli jsme na Rezekvítku různé předměty, které by putovaly do koše, na sázení semínek. Sázení si můžete vyzkoušet s dětmi pro pozorování klíčení a růstu, případně pokusy (zalévali jsme semínka různou vodou: slanou, sladkou, jarovou, octovou, z mikrovlnky apod.). Nebo jako jarní dekoraci - na Velikonoce se například skvěle hodí obilí nebo řeřicha zasazené do vaječných skořápek, nebo obalů od vajíček. Zasadíte-li si bylinky (např. řeřichu, mátu, bazalku), můžete plody své péče ochutnávat. V neposlední řadě se obaly hodí k předpěstování sazenic na výsadbu do venkovních květináčů či na záhonek.

Fotogalerie:

Cesta od vajíčka k dospělci

Jarní pracovní list pro děti od čtyř do sedmi let ke stažení zde.

Bludiště je součástí pomůcek zaměřených na jaro v přírodě - Čtyři roucha. Celou sadu lze zakoupit zde, nebo zapůjčit v naší E-Půjčovně.



Jarní květiny - přesmyčky

Pracovní list pro děti od první třídy ke stažení zde.

Více obrázků jarních květin a spoustu dalších aktivit pro děti naleznete v publikaci Proměny přírody.



Recytvoření - Maňásci z ponožek

Také vám doma občas přebývají liché ponožky? Vyrobte si z nich maňásky.

Z tvrdého papíru vystřihněte kolečko o průměru šířky ponožky. Kolečko přehněte napůl a vlepte na špičku ponožky tak, abyste vytvořili pusu maňáska. Pusu můžete polepit látkou nebo pomalovat,přidat jazyk nebo zuby. Z pinpongových míčků nebo filcu vytvoříte oči a přilepíte nejlépe tavnou pistolí. Maňáskovi lze dále z filcu vyrobit ouška, čumák apod. podle druhu zvířete.



Fotogalerie:

Ptáci na krmítku - přesmyčky

Pracovní list pro děti od druhé třídy ke stažení zde.



Dokreslování - jehličnany

Zimní pracovní list pro děti od čtyř do sedmi let ke stažení zde.

Doplňovačka je součástí pomůcek zaměřených na zimu v přírodě. Celou sadu lze zapůjčit v naší E-Půjčovně. 



Spojovačka - Stopy

Pracovní list pro děti od čtyř do sedmi let ke stažení zde.

Doplňovačka je součástí pomůcek zaměřených na zimu v přírodě. Celou sadu lze zapůjčit v naší E-Půjčovně.



 

**